STACJA KOLEI WĄSKOTOROWEJ w Rudach Raciborskich z dziećmi?
GDZIE: Rudy Raciborskie, ul. Szkolna 1
WSTĘP: płatny
PARKING: tak (bezpłatny)
Z WÓZKIEM: tak, z wózkiem inwalidzkim – raczej tak
TOALETY: tak, przewijak -tak
ILE CZASU: 2-4 godziny
JEDZENIE: tosty, zapiekanki, lody, gofry itp.
To bardzo dobry pomysł na rodzinną wycieczkę z dziećmi – połączenie spaceru, zabawy i nauki to zawsze dobry zestaw😊.
W Rudach byliśmy już kilka razy, ale nasze wcześniejsze nasze wizyty odbyły się przed powstaniem Jakich planów. Zresztą trochę się tu od tamtego czasu zmieniło, więc powiemy Wam na co aktualnie możecie się nastawić jadąc tutaj.
ZNAJDUJĄ SIĘ TU:
- Stacja kolejki wąskotorowej, z której odjeżdża kolejka w dwóch kierunkach – na trasie Rudy – Rybnik Stodoły – Rudy i na trasie Rudy -Stanica – Rudy, a tory przebiegają przez park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Rud Wielkich,
- Wozownia z bardzo fajną wystawą multimedialną, na której poznacie historię kolei, dowiecie się m.in. czym były tramwaje parowe (!) albo dlaczego parowozy nazywa się czajnikami, dzięki okularom VR odbędziecie wirtualną podróż w lokomotywie kolei parowej, a dodatkowo rozwiążecie zadania i łamigłówki (puzzle, dopasowywanki) na multimedialnych pulpitach. Szlak spaceru po byłej wozowni wyznaczają…jakże by inaczej – tory kolejowe😊.
- Minikawiarenka na torach z lodami, kawą i goframi,
- Drezyny, którymi można się przejechać (10 minut zabawy to koszt 5 zł),
- Kawiarnia na powietrzu i mały park linowy zaraz obok,
- Kilka lokomotyw i wagonów – do części można wejść, a część oglądać tylko z zewnątrz.
- Kuźnia kowalska, izba śląska (tych „z marszu” nie udało nam się zwiedzić”).
OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH
Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach ma bardzo interesującą ofertę kierowaną do szkół i przedszkoli oraz innych grup – szczegóły TUTAJ. Wiem, że chciałabym aby moje dzieci mogły wziąć udział w organizowanych tu warsztatach, bo brzmią bardzo ciekawie😊.
TROCHĘ HISTORII
Tor kolejowy na linii Gliwice – Racibórz zaczął powstawać w 1901 roku, a dwa lata później cała trasa była gotowa i stanowiła wybawienie dla 10 miejscowości, które do tamtej pory były pozbawione sprawnej komunikacji.
Mniej więcej w środku trasy, w Rudach Wielkich, zlokalizowano największą stację tej linii z torami postojowymi dla wagonów, warsztatami naprawczymi, punktem obrządzania parowozów, dwupiętrowym budynkiem dworca, peronem i magazynem towarowym. Kolejka na tej trasie działała aż do 1991 roku! W latach 1949-1963 liczna pasażerów przewożonych kolejką w skali roku nie spadała poniżej miliona, była więc to bardzo popularna linia.
Dziś na 7 kilometrowym odcinku odbywa się ruch turystyczny. Od 1 marca 1993 cała linia jest chroniona prawem, ponieważ została wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków, dzięki czemu ponad stuletnia historia nie odejdzie w niepamięć, a będzie nadal trwać i sama kolej służyć dalej – choć w innym zakresie i do innych celów – przez kolejne dziesięciolecia, jeśli nie dłużej. Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach jest również jednym z obiektów na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego, a także Europejskiego Szlaku dziedzictwa Przemysłowego ERIH.
Obecny zarządca informuje, że stacja tętni życiem, zabytkowe budynku są sukcesywnie odrestaurowywane, a na torach gromadzone są unikatowe lokomotywy i wagony. Jest tez plan, żeby obecne eksponaty w przyszłości można podziwiać w ruchu. Ciekawostką jest fakt, że okazjonalnie na tory wjeżdża najstarszy na świecie działający elektrowóz wąskotorowy! Został on wyprodukowany w 1896 roku przez firmę Siemens. To dopiero musi być gratka zobaczyć takie cudo w ruchu!
To jak? Plany na wycieczkę są?:) Gorąco polecamy, nie tylko fanom kolei😊.