ZOO W OPOLU z dziećmi? A w dodatku pociągiem?
DLACZEGO AKURAT OPOLSKIE ZOO?
Zoo w Opolu to miejsce, które odwiedzamy regularnie, przynajmniej raz w roku. Podoba nam się najbardziej ze wszystkich zoo w Polsce (i chyba nie tylko), w których byliśmy- jest położone na wyspie, wśród zieleni. Teren jest przepięknie zagospodarowany- bujna roślinność, strumyki, piękne, rzeźbione drewniane ławy. Jest tu mnóstwo miejsc, gdzie można przysiąść i odpocząć, są też trzy place zabaw, z czego jeden (w centralnej części zoo) jest naprawdę duży i atrakcyjny. Bywaliśmy tu już w ciepłe weekendy (odradzamy – zoo jest wtedy odwiedzane przez prawdziwe tłumy), chłodne jesienne dni (wtedy jest raczej przyjemnie pusto i pięknie kolorowo), a nawet w czasie gdy zelżał covidowy lockdown, ale wszystkie punkty gastronomiczne w zoo były wciąż zamknięte, więc trzeba było polegać na swoim prowiancie i herbacie z termosu:).
NASZE ULUBIONE WYBIEGI I POKAZOWE KARMIENIE ZWIERZĄT
Wybiegi zwierząt jak na warunki, które odbiegają od naturalnych, są w większości dość dobrze utrzymane, większe niż np. w zoo w Chorzowie, i ładnie zaprojektowane. My bardzo lubimy jaskinię i wybieg goryli oraz basen uchatek, ale też np. łączony wybieg zebr, żyraf i strusi.
Zoo w Opolu cały czas się rozwija odkąd po powodzi w 1997 roku utonęła większość zwierząt , a duża część budynków została zniszczona. Zoo od 23 lat odradza się i za każdym razem, kiedy je odwiedzamy coś jest inaczej, coś przybyło, coś się buduje.
Dużą atrakcją dla odwiedzających są karmienia zwierząt, które po okresie pandemicznym, wróciły znów do repertuaru. Na stronie zoo oraz przy kasach znajduje się informacja o której godzinie karmione są zwierzęta. Wg nas dość widowiskowe jest karmienie goryli, trening medyczny i karmienie uchatek oraz karmienie pelikanów.
GASTRONOMIA
W sezonie i w weekendy działa tu restauracja, kilka punktów gastronomicznych typu fast food/lody/pizza itp. Jeśli w wysokim sezonie chcecie uniknąć stania w kolejkach, można wziąć ze sobą własny prowiant, bo na terenie zoo jest mnóstwo ław i stolików, gdzie można przysiąść i zrobić sobie przerwę na obiad czy drugie śniadanie w terenie. Przy większość większych punktów znajdują się mniejsze lub większe place zabaw, co jest fantastycznym rozwiązaniem.
PLACE ZABAW
Zoo w Opolu dba o rodziny z dziećmi bardziej niż jakiekolwiek inne:). Znajduje się tu kilka placów zabaw, więc chcąc nie chcąć będziecie się często zatrzymywać. Z tego powodu odradzamy planowanie wizyty w zoo jeśli do dyspozycji macie tylko 2-3 godziny. Jeździmy tu od lat, a wizyta niezależnie od wieku dzieci zawsze zajmuje nam cały dzień. Wvhodzimy krótko po otwarciu, wychodzimy po zamknięciu:).
TOALETY I PRZEWIJAKI
W zoo w kliku miejscach są dostępne bezpłatne toalety, część jest wyposażona w przewijaki. Lokalizacja toalet jest dość wygodna, są rozmieszczone równomiernie po zoo. Ważne, że toalety znajdują się zarówno przy restauracji, jak i przy największym placu zabaw, bo tu większość zwiedzających decyduje się na przerwę.
ILE CZASU ZAREZERWOWAĆ NA WIZYTĘ?
Tak jak pisaliśmy wcześniej – ze względu na ilość atrakcji najlepiej cały dzień:)!
GARŚĆ INFORMACJI PRAKTYCZNYCH
- restauracja i punkty gastronomiczne są czynne w sezonie letnim, restauracja również poza sezonem w weekendy. Małe punkty gastronomicznie nie działają w zimie i późną jesienią,
- w zoo znajduje się sporo pawilonów zamykanych, więc nawet podczas zimowej wizyty co jakiś czas jest gdzie wejść do środka i się ogrzać,
- można skorzystać z usługi wypożyczania drewnianych wózków do przewożenia dzieci,
- w zoo znajduje się dodatkowo płatny minipark linowy, do którego rodzice mogą wejść z dziećmi,
- do minizoo można wchodzić po schodkach i ruchomym mostku, które same w sobie stanowią atrakcję, ale nie zawsze jest ono czynne. Przy minizoo znajduje się największy z placów zabaw oraz sporo ławek, duży punkt gastro czynny w sezonie, a zaraz na przeciwko park linowy (płatny),
- bilety są do nabycia online, w kasach lub biletomatach przed wejściem do zoo (do tej pory osoby niepełnosprawne po okazaniu stosownego zaświadczenia miały wejście za 1 zł, co warto sprawdzić dzwoniąc),
- zoo jest czynne w różnych godzinach, zależnie od pory roku. Szczegółowe informacje znajdziecie TUTAJ,
- z dworca PKP do zoo jest ok. kilometr – my z Gają ostatnie dwie wizyty uskuteczniłyśmy pociągiem – szłyśmy na spokojnie ok.10-15 minut (nie wliczam w to przerw na zabawę i podziwianie widoków z mostu). Sam spacer jest już przygodą. Przejście przez rzekę to atrakcja dla dzieci, do tego po drodze są małe place zabaw, a sama wyspa Bolko, na której znajduje się zoo jest piękna i zachęca do eksploracji,
- dla zmotoryzowanych jest duży, bezpłatny parking, w odległości ok.500 metrów do zoo, a przy nim wielka strefa zabaw dla dzieci!:). Jeśli jedziecie pociągiem i idziecie na pieszo z dworca, tego placu nie będziecie mijać. Znajduje się on po drugiej stronie wyspy Bolko, jakieś 5 minut spacerem od wejścia do zoo. Prawda jest taka, że dla maluchów ta strefa może być atrakcją na pół dnia sama w sobie, bo konstrukcji do zabawy tu całe mnóstwo. Nie polecamy jednak tego miejsca w upał, bo brakuje tu cienia, wszystko znajduje się w pełnym słońcu.
DLACZEGO POCIĄGIEM?
Bo pociąg to frajda dla dzieci:) . Dodatkowo można wtedy spędzić z nimi wartościowy czas – rozmowy, zagadki, brak pośpiechu. Nasze dzieci lubią pociągi. Nie jeździmy nimi bardzo często, ale staramy się przynajmniej kilka razy w roku.
Mniej więcej rok temu, w piękną listopadową sobotę wzięłam do opolskiego zoo, również pociągiem, moich uczniów, z których część nigdy wcześniej nie jechała pociągiem (była to klasa 5) i zgadnijcie co w tej wycieczce podobało im się najbardziej?:)
Za siebie i Gaję (bilet rodzinny, który przysługuje jeśli podróżujecie w minimum dwie osoby, z tego jedna poniżej 16 roku życia) zapłaciłyśmy dwie strony niecałe 70 zł (listopad 2021).
Z Katowic do Opola jeżdżą pociągi, które zatrzymują się w Zabrzu i Gliwicach. Podróż trwa godzinę z minutami – nie za długo, nie za krótko lecz w sam raz!
To jak? Jest pomysł na wycieczkę?