Torfowisko Bór na Czerwonem z dziećmi?
GDZIE: Nowy Targ
WSTĘP: bezpłatny, dostępne całą dobę
PARKING: tak (bezpłatny, ale mały)
Z WÓZKIEM: tak, z wózkiem inwalidzkim – tak
TOALETY: nie
ILE CZASU: min. 1 godzina
JEDZENIE: niedaleko parkingu bar z fast foodem
Jeśli będziecie się kiedyś wybierać do Zakopanego może uda Wam się odwiedzić to bajkowe miejsce. Naprawdę warto!
My o jego istnieniu dowiedzieliśmy się przypadkiem, akurat w dniu, w którym jechaliśmy do Zakopanego. Potraktowaliśmy to jako znak od losu😊. Bór na Czerwonem spodobał nam się na tyle, że byliśmy tu już dwa razy od pierwszej wizyty😊
SZYBKO, DO SEDNA – CZYLI CO TU NA WAS CZEKA?
- Torfowisko z drewnianymi kładkami i mostkami wśród cudownego lasu,
- Punkt widokowy na końcu jednej z kładek, z którego przy dobrej pogodzie roztacza się widok na Tatry.
- Rzeczkę, którą miejscami można przekroczyć po drewnianych mostkach, a już zdecydowanie warto się wzdłuż niej przejść – nie tylko w miejscu, gdzie znajdują się kładki, ale także po leśnych ścieżkach wydeptanych przez spacerowiczów,
- Piękną przyrodę, ciszę i spokój (przynajmniej tak było w tygodniu, bo w ładne weekendy jest to miejsce lubiane przez okolicznych mieszkańców i częsty kierunek spacerów).
My spędziliśmy tu 2 godziny, ale wiemy, że gdyby czas nas nie gonił, bylibyśmy tu dłużej i zapuścilibyśmy się bardziej w głąb rezerwatu.
KILKA SŁÓW O REZERWACIE
Rezerwat Bór na Czerwonem jest jednym z najstarszych w Polsce. Został utworzony już w 1925 roku i obecnie zajmuje powierzchnię prawie 115 hektarów.
Jak doszło do jego powstanie? Ustępujące lodowce pozostawiły na tych płaskich terenach grube pokłady wodonośnych żwirów. Z czasem zostały one przykryte warstwami glin, co odcięło te obszary od wód gruntowych. Ok. 8 tysięcy lat temu zaczęły ty powstawać torfowiska. Są one zasilane woda opadową, ubogą w substancje odżywcze, co wpływa na dość ubogą szatę roślinną tego miejsca. Czy przeszkadza to laikowi? Absolutnie nie:)
CIEKAWOSTKI
- Zaraz obok rezerwatu znajduje się lotnisko dla szybowców i latające nisko maszyny stanowią dodatkową atrakcję dla dzieci.
- Od parkingu wiedzie ścieżka – chodnik oraz ścieżka rowerowa w dół. Można nią dojść do ścieżek spacerowych nad Dunajcem, drewnianych leżaków i placu zabaw dla maluchów, co dodatkowo wydłuży czas wizyty😊.
- Do ścieżki edukacyjnej w Borze na Czerwonem od parkingu skręcamy w prawo. Na wprost parkingu, za szlabanem znajduje się szeroka szutrowa droga, która graniczy z lotniskiem, a równocześnie stanowi tzw. Uszaty Szlak Turystyczny, czyli pierwszą w Polsce ścieżkę edukacyjną poświęconą sowom. Ma ona ok. 6 kilometrów długości i prowadzi do miejscowości Bór w gminie Szaflary. Brzmi interesująco, ale jeszcze nie daliśmy rady się nią przejść. Może Wam się uda?
Jeśli tylko będziecie w okolicach Nowego Targu – warto tu zajrzeć.