GDZIE: Kaszubska 25, 44-100 Gliwice
WSTĘP: bezpłatny
PARKING: tak (bezpłatny) przy pumptracku 150 metrów przed wejściem do parku (jadąc od Zabrza) lub na przeciwko parku obok GraPub, przy ul. Akademickiej 26
Z WÓZKIEM: tak, wózek inwalidzki również da radę.
TOALETY: nie
ILE CZASU: min. godzina
JEDZENIE: nie. W sezonie działa budka z lodami oraz stoją tzw. bike-cafe z kawą.
Park Chrobrego bardzo lubimy:). Mimo, że mamy w Zabrzu swój park, to częściej bywamy w tym gliwickim. Nasz zabrzańskie park przy ul.Dubiela jest rażąco poważny, smutny i pusty (bardzo lubią go dziadkowie!) w porównaniu ze swoim gliwickim zadbanym kolegą.
Co podoba nam się w Gliwicach?
Znajdziecie tu duży plac zabaw, zadbane alejki, 2 siłownie zewnętrzne, konstrukcje do zabawy z utrzymywaniem równowagi, mnóstwo ławeczek, ławek, ław, leżanek, miejsc piknikowych- nikt tu nie musi stać np. pilnując dziecka. Jest też stół do ping-ponga, konstrukcje do wrzucania ringo, miejsce do gry w piłkę nożną, ścieżki rowerowe i stojaki na rowery w wielu miejscach, a nawet… mobilny wóz z dobrą kawą. Z części atrakcji my rodzice również chętnie korzystamy😊
Dodatkowo nieopodal znajduje się fajny pumptrack. Jeśli akurat nie ma tłumów starszych nastolatków, to nawet kilkulatek może tu pojeździć na rowerku biegowym. W takim celu dziecko może przyjść to rano w ciągu tygodnia np. z babcią.
Plac zabaw w Parku Chrobrego jest dość duży i nowoczesny, taki jakiego w naszym mieście brakuje od lat. Jest podzielony na dwie strefy. W tej dla starszaków znajdują się różnego rodzaju konstrukcje (zjeżdżalnie, huśtawki itp.) z głównym nastawieniem na…wspinaczkę. Jest to kilka urządzeń do wspinania, w tym wielka czerwona linowa ścianko-kula wspinaczkowa, na którą sami spróbowaliśmy się wspiąć (tzn. my -rodzice), na górze której znajduje się miejsce do odpoczynku, albo, jak kto woli mała platforma widokowa na park😉.
Obok na specjalnie przygotowanej górce znajduje się świetna, długa zjeżdżalnia, którą nie pogardzą nawet nastolatki i co odważniejsi rodzice😉.
Strefa dla maluszków jest ogrodzona, znajdziecie na niej huśtawki, piaskownice i inne urządzenia.
Przychodzą tu całe rodziny, przychodzą młodsze nastolatki, których nikt stąd nie wygania (jak z placyku zabaw w Parku Dubiela w naszym rodzinnym mieście), bo plac zabaw jest stworzony również z myślą o nich. Lubimy miejsca, które są stworzone z myślą o całych rodzinach, a nie tylko o maluszkach lub seniorach. Przy całym naszym zrozumieniu potrzeby miejsc dla tych dwóch grup, wiemy, że można organizować przestrzeń ogólnodostępną dla wszystkich grup wiekowych, tylko trzeba ją dobrze zaplanować, podzielić na strefy itp.
SZWAJCARIA RACHOWICKA nieopodal Gliwic
GDZIE: ul.Wiejska, Rachowice
WSTĘP: bezpłatny
PARKING: tak (bezpłatny) ul. Wiejska (W GPS widnieje jako Parking Leśny, ul.Wiejska Rachowice)
Z WÓZKIEM: TYLKO I WYŁĄCZNIE terenowym, ale nie jest to idealny teren (schody, nierówności, konary). Raczej nie polecamy. Wózek inwalidzki – niestety nie da tu rady.
TOALETY: nie
ILE CZASU: min. 1,5 godziny
JEDZENIE: nie
INNE: warto zabrać jedzenie i picie na piknik, ubrać się „terenowo’
To miejsce, gdzie znajduje się jedna z naszych ulubionych ścieżek leśnych. Lubimy spacerować po lesie, ale cieszymy się, jeśli wybrana trasa oferuje coś więcej niż „tylko” sam las, bo im dzieci starsze, tym bardziej potrzebują czegoś dodatkowego, choć ta dodatkowa atrakcja nie musi być niczym wielkim.
Za co lubimy Szwajcarię Rachowicką?
Przygotowana tu ścieżka oferuje liczne mostki, platformy i tablice edukacyjne. Po drodze natraficie też na altanę, ambonę (na którą nasze dzieci zawsze się wspinają – warto jednak, żeby najpierw weszła osoba dorosła o oceniła stan techniczny ambony) oraz szałasy, które można albo rozbudować, albo do nich wejść. Naszym ulubionym punktem spaceru jest wejście na krótki mostek linowy. Jest on ruchomy, zawieszony nad strumykiem i budzi dużo dobrych emocji😊.
Do tego znajdziecie tu ścieżki do biegania, strumyk, zawalone drzewa idealne do wspinania, małe zapadliska terenu.
Jeśli będziecie mieć trochę szczęścia, a przede wszystkim będziecie uważnie obserwować otaczającą Was naturę, może spotkacie mieszkańców lasu?:)
My z reguły zabieramy ze sobą jedzenie i picie i w trakcie spaceru robimy sobie leśny piknik. Wytyczona ścieżka jest dość krótka (ma ok.2kilometrów), więc my zwykle przechodzimy ją dwa razy lub zapuszczamy się głębiej w las.
Ścieżka jest dobrze oznaczona. Wchodzicie w nią od razu przy parkingu. Skręcacie w lewo tak jak pokazuje znak „Kierunek marszu”, a potem takie znaki będą Wam towarzyszyć do końca. Zresztą ścieżka jest dość widoczna, drewniane elementy (podesty, mostki) są same w sobie drogowskazami.
Możecie tu przyjść ze swoim czworonogiem, pamiętając, że bezwzględnie powinien być prowadzony na smyczy.
Udanych spacerów!