DISNEYLAND ZIMĄ Z DZIEĆMI, czyli nasza wielka grudniowa przygoda!
Kiedy kupiliśmy bilety na przedłużony weekend w Paryżu, wiedzieliśmy, że jeden dzień będziemy chcieli spędzić w kultowym Disneylandzie. Co z tego, że zima, co z tego, że dni krótkie, skoro właśnie w grudniu ten rodzinny park rozrywki wybucha feerią barw i jest w weekendy otwarty aż do 22! Do tego świąteczna parada, jarmark z gorącą czekoladą, grzanym winem i łakociami oraz gorącą atmosfera – nie mogło nas tu zabraknąć.
JAK DOSTAĆ SIĘ DO DISNEYLANDU?
Wbrew obiegowej opinii, Disneyland Paris nie znajduje się w samym sercu Paryża, lecz w Marne-la-Vallée, miejscowości oddalonej o około 40 kilometrów od centrum. Mimo to, park jest świetnie skomunikowany z francuską stolicą i dotrzecie tu z łatwością, w dodatku pod same wrota parku😊. Nie potrzebujecie w tym celu wynajmować samochodu, ani brać taksówki😊.
Do Disneylandu kursuje pociąg RER A. Wsiadacie w miejscu dla Was dogodnym w centrum Paryża, a wysiadacie na końcowej stacji. Bilety na przejazdy w centrum Paryża nabijane na kartę Navigo Easy nie pozwalają na skorzystanie z pociągu RER. Musicie więc zakupić bilety na pociąg – w automacie (menu jest m.in. po angielsku i jest bardzo intuicyjne) lub na większych stacjach. Koszt w grudniu 2023 roku wynosił 5 euro za osobę dorosłą i 2.50 za dziecko do 10 r.ż. w jedną stronę.
BILETY WSTĘPU DO DISNEYLANDU I WALT DISNEY STUDIOS PARK
Disneyland składa się z dwóch parków: Disneyland Park i Walt Disney Studios Park. Dodatkowo między parkami znajduje się tzw. Disney Village (o wiosce Disneya będzie pod koniec wpisu). Istnieje kilka rodzajów biletów – możecie kupić bilety online do jednego lub obu parków, na określony dzień (można go oddać w aplikacji do 3 dni przed wizytą) lub bez ustalonej daty (te są ciut droższe i przed wizytą należy się zalogować na swoim koncie i potwierdzić dzień wizyty; ważne rok od daty zakupu), bilety na jeden, dwa, trzy dni lub 4 dni!
Ceny biletów różnią się w zależności od dnia tygodnia i pory roku, najtańsze są w dni robocze. Dodatkowo bardziej opłaca się kupić bilety na kilka dni niż jeden, ale wiemy, że nie zawsze jest taka możliwość. Warto kupować bilety online, aby uniknąć stania w kolejkach i mieć pewność wejścia. Dzieci poniżej 3 roku życia wchodzą bezpłatnie, a dla dzieci w wieku 3-11 lat dostępne są bilety ulgowe. Dzieci w wieku 12 lat i więcej traktowane są jak dorośli.
CO UDA MI SIĘ ZOBACZYĆ W 1 DZIEŃ?
Wiele osób utrzymuje, że jeśli na wizytę macie tylko 1 dzień (a tyle mieliśmy my), najlepiej skupić się na odwiedzeniu jednego parku. Tak też początkowo planowaliśmy zrobić. Trochę zadecydował za nas jednak los. Opcja kupienia biletu do samego Disneyland Parku była na ten dzień zablokowana i można było kupić jedynie bilet na oba parki. Cóż było robić? Albo nadmiar szczęścia, albo nic😊. Decyzja była prosta. Rodzaje biletów i ich aktualne ceny znajdziecie TUTAJ.
DISNEYLAND PARK – główne części
Disneyland od wejścia robi olbrzymie wrażenie! Jest przepiękny wizualnie! Zobaczycie tu wszystko to, co oglądaliście w bajkach i filmach Disneya. Disneyland Park składa się z 5 części: Main Street, Frontierland, Adventureland, Fantasyland oraz Discoveryland. Po wejściu przez Mainstreet (gdzie w pięknych stylizowanych budynkach znajdują się liczne restauracje, kawiarnie i sklepiki) będziecie szli w kierunku kultowego zamku – symbolu z logo filmów Disneya. Robi on niesamowite wrażenie – zarówno za dnia, jak i wieczorem, kiedy jest pięknie podświetlony.
Wizualnie dziewczyny najbardziej zachwycił Fantasyland (tu poczułyśmy się jak w bajkach o księżniczkach, a mama dodatkowo jakby znów była małą dziewczynką), gdzie jednak atrakcje są głównie dla młodszych dzieci. Mimo to rodzinnie skorzystaliśmy z Filiżanek, łódek, weszliśmy do labiryntu Alicji, a Gaja namówiła jeszcze rodzinę na kilka mniejszych karuzeli.
Chłopaki bardzo dobrze bawiły się w Discoveryland, gdzie kilka razy skorzystali z rollercoastera Star Wars Hyperspace Mountain, który dziewczyny sobie odpuściły.
Wszystkim podobał się Adventureland i Frontierland. Ten pierwszy to kraina Piratów z Karaibów i Indiana Jonesa – tu hitem Iwa był roller coaster Indiana Jones and the Temple of Peril, a rodzinnym podziemna wyprawa w krainę Piratów z Karaibów.
Frontierland to kraina żywcem wyjęta z Dzikiego Zachodu. Tu najbardziej wszystkim podobał się rodzinny roller coaster Big Thunder Mountain, który wygląda jak niewinna kolejka wokół góry, ale…dostarcza przyjemnych emocji😊.
DISNEYLAND PARK – inne atrakcje
Oprócz karuzeli i roller coasterów w wielu miejscach znajdują się „teatry”, w których odbywają się tzw. shows – przedstawienia (np. Król Lew), występy albo pokazy filmowe. Ponieważ wszystkim bardziej zależało na karuzelach, niestety nie dotarliśmy na żaden z tych show. Jest to atrakcja, której nie pominiemy przy kolejnej wizycie.
Dodatkowo, o różnych godzinach, w wyznaczonych miejscach w parku czekają na odwiedzających znane i lubiane postaci z bajek takie jak Myszka Miki i Minnie, Goofy, Baloo, Daisy i Donald czy Chip i Dale. Możecie przybić z nimi piątkę i zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Codziennie, w wyznaczonych godzinach odbywa się też wielka parada bohaterów bajek. W grudniu była ona wyjątkowo strojna i kolorowa, utrzymana w tematyce świąt Bożego Narodzenia. Towarzyszy jej muzyka i podświetlane fontanny przy zamku. Na paradę ściągają tłumy. Jest to dobra szansa, żeby bez kolejek wejść na najbardziej oblegane atrakcje, jednak musimy przyznać, że tę paradę naprawdę warto obejrzeć! Robi olbrzymie wrażenie!
O godzinie 22 na zamknięcie parku odbywa się piękny pokaz muzyczno-świetlny. Niestety my opuściliśmy teren parku przed 20, udaliśmy się do Walt Disney Studios, skąd wyszliśmy po 21.30. Zajrzeliśmy jeszcze do Disney Village i choć ja (mama) bardzo chciałam wrócić do głównego parku na ten pokaz, reszta rodziny była już tak zmęczona i zmarznięta, że zgodnie zbuntowali się przeciwko takiej opcji.
PRZYDATNE INFORMACJE O DISNEYLAND PARK
Godziny otwarcia parku różnią się w zależności od okresu kalendarzowego i dnia tygodnia – warto zapoznać się z nimi na stronie parku.
- W Disneylandzie dostępne są punkty gastronomiczne, choć głównie serwują fast food. Można jednak zabrać własne jedzenie i napoje. My zjedliśmy w pizzerii Bella Notte (zestawy dziecięce to koszt 9 euro, zestawy dorosłe 16-18 euro; do wyboru pizza, spaghetti z klopsikami, rigattoni z sosem pomidorowym, lasagne itp., w zestawie znajduje się też napój i sałatka lub chlebek czosnkowy). Jeśli planujecie, jak my, spędzić tu cały dzień warto mieć przy sobie jakieś batoniki, cukierki, suche ciastka – np. na spadek energii podczas stania w kolejce.
- W parku znajduje się wiele toalet, a ich lokalizację łatwo znaleźć.
- Na większość atrakcji ustawiają się kolejki. Czasy oczekiwania są podane przed wejściem, ale można skorzystać z fast passów, aby uniknąć standardowej kolejki. Są one dostępne online lub można zakupić je pojedynczo przy każdej atrakcji. W weekend niestety musicie liczyć się z kolejkami. Czekaliśmy 10-15 minut do mniej obleganych atrakcji, a 30-45 do roller coasterów. Niestety. Inaczej było w Walt Disney Studios Park, o czym dalej😊.
- Sklepiki z pamiątkami oferują bardzo bogaty wybór Disneyowych gadżetów.
APLIKACJA DISNEYLAND NA TELEFONY KOMÓRKOWE
Zanim ruszysz do Disneylandu, koniecznie pobierz aplikację Disneyland na telefon (dostępna w sklepie PLAY). Znajdziecie w niej: mapy obu części parku, informacje o atrakcjach i czasie oczekiwania w kolejkach, informacje o godzinach i miejscach show i spotkań z bajkowymi bohaterami. To bardzo przydatne narzędzie do planowania wizyty i w jej trakcie. Czasy oczekiwania są aktualizowane na bieżąco, co pozwala szybko reagować i zmieniać plany😊
WALT DISNEY STUDIOS PARK
Mając bilety do obu parków można poruszać się między nimi (nie wyrzucaj biletu, jeśli masz go w wersji drukowanej!). My w godzinach 10:30-19:30 przebywaliśmy w Disneyland Park, a potem przeszliśmy do Walt Disney Studios Park, który znajduje się w odległości 4 minutowego spaceru.
CZYM JEST WALT DISNEY STUDIOS PARK I DLACZEGO W KOLEJKACH STALIŚMY KRÓCEJ?
- To nic innego jak drugi park rozrywki, w którym motywem głównym są animacje i filmy od Toy Story wzwyż. Znajdziecie tu kilkanaście karuzeli i roller coasterów, które mogą być świetnym uzupełnieniem atrakcji z pierwszej części parku.
- Tym jednak czego nie znajdziecie w parku-matce, a tutaj i owszem, są liczne pokazy na żywo – kaskaderzy i iluzje oraz możliwość zobaczenia, a nawet uczestniczenia w kulisach produkcji filmowej, tworzeniu efektów specjalnych, animacji itp.
- Dodatkowo, park oferuje interaktywne przestrzenie, w których odwiedzający mogą brać udział w różnorodnych działaniach artystycznych oraz spotykać ulubionych bohaterów Disneya.
My jednak z tego wszystkiego nie skorzystaliśmy, bo o 19.30 w grudniu wszystkie te przestrzenie były już nieczynne. Co więc nam pozostało?
Karuzele, roller coastery i tego typu atrakcje😊. A że dzień był chłodny, a do tego Disneyland spowiła akurat klimatyczna mgła – ta część parku była już mocno opustoszała – na nasze szczęście:)
NASZA KRÓTKA WIZYTA W WALT DISNEY STUDIOS
Jest szansa, że w niecałe dwie godziny pobytu tutaj wyszaleliśmy się podobnie co podczas wcześniejszych kilku godzin w parku głównym. Dlaczego? Jak pisaliśmy wyżej, o tej godzinie było tu dużo mniej odwiedzających. Dodatkowo, w tej części parku w zasadzie każda atrakcja ma opcję tzw. single rider. Jeśli stajesz w kolejce i nie zależy Ci, żeby usiąść obok kogoś z rodziny czy znajomego, stajesz w kolejce dla „indywidualnych oczekujących” i często czas zamiast 35 minut wynosi 5-15. Tak właśnie robił tu Iwo, dzięki czemu skorzystał z prawie wszystkich atrakcji, a z niektórych jak Avengers czy Twilight Zone Tower of Terror nawet 2 lub 3 razy! Ta ostatnia atrakcja podobała mu się szczególnie (nikt inny z rodziny nie odważył się z niej skorzystać😉).
Bardzo podobała nam się przejażdżka w trójwymiarowym świecie z filmu Ratatuj – tu koniecznie musicie zajrzeć rodzinnie. Są też atrakcje dla młodszych dzieci jak Latający dywan, czy Karuzela Pies z Toy Story (Slinky God Zigzag Spin).
Fani adrenaliny mogą skorzystać z RC Racer czy wspomnianego Twilight Zone Tower of Terror albo Crush’s Coaster. Tę ostatnią bardzo chcieliśmy odwiedzić. Była to jedyna atrakcja, która mimo późnych godzin miała czas oczekiwania dłuższy niż 35 minut. Stanęliśmy więc w kolejce dla single-riders (wg aplikacji 10 min czekania), ale kiedy już nadchodziła nasza kolej, nagle…wszystko stanęło, ucichło i obsługa poinformowała, że jest chwilowo problem techniczny i ostatecznie nie udało nam się skorzystać z tej atrakcji. Koniecznie musimy wrócić do tej części parku w przyszłości!
DODATKOWE INFO
Tak jak w Disneyland Park znajdują się tu knajpki, restauracje, foodtracki, sklepy z pamiątkami i toalety. W grudniu miał też miejsce jarmark świąteczny.
DISNEY VILLAGE
Disney Village to rekreacyjna wioska poświęcona światowi Disneya, która rozpościera się zaraz obok obu parków. Znajdziecie tu różne sklepy z Disneyowskimi gadżetami, restauracje, bary, miejsca odpoczynku, a nawet sklep Lego Store!:). Wstęp do tej części jest darmowy, można więc przyjechać tu z Paryża na spacer czy zakupy, nawet jeśli nie macie planów odwiedzać Disneylandu.
A innych atrakcjach stolicy Francji, komunikacji miejskiej i innych ciekawostkach, przeczytacie w naszym wpisie o weekendzie w Paryżu…już wkrótce:)